Genel

Sirketler Neden Sosyal Medya’yi Göz Ardi Etmemelidir?

2018 Ocak ayı itibarıyla online iletişim ağ uygulamalarından biri olan Facebook’un 175 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Bu rakama farklı bir bakış açışıyla yaklaştığımızda Facebook kullanıcı sayısının Brezilya nüfusuna (190 milyon) yakin olduğunu ve Almanya nüfusundan (80 milyon) iki kat daha fazla oldugunu soyleyebiliriz.

Ayni zamanda video paylaşım platformu olan Youtube’a her dakika 10 saatlik video yüklenmektedir.

Fotoğraf yükleme ve yayınlama sitesi olan Flickr’da su an 3 trilyondan fazla fotoğraf bulunmaktadır. Flickr rakamıyla karşılaştırıldığında dünyaca unlu Louvre Müzesindeki 300.000 parçalık koleksiyon çok küçük kalmaktadır.

Forrester araştırmasına göre internet kullanıcılarının % 75’i, 2008 yılının ikinci çeyreğinde blog sayfalarını okuyarak ya da alışveriş sitelerine yorum yazarak ve katkıda bulunarak Sosyal Medya’yı kullanmışlardır. 2007 senesinde bu rakam % 56 iken 2008 senesinde ciddi bir ivme göstermiştir.

Bu yükselme trendi sadece gençler ya da X jenerasyonunun üyelerine ait olmamakla birlikte 35-44 yas aralığında internet kullanan, interneti eleştiren ya da sadece seyreden nüfusu da kapsamaktadır.

Bu sebepten dolayı Sosyal Medya’nın online mecralarda faaliyet gösteren (ya da gostermeyen!) şirketlerin ilgilenmesi gereken devrim niteliğinde yeni bir trend’dir.

İşletmeler için Dijital Pazarlama: 5 Adımda Müşteri Edinimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir