Genel

E-Ticaret Satışlarını Arttırmanın İpuçları

E-ticaret siteleri bugün milyarlarca insana hizmet etmektedir. Bu durum siteler arasında rekabeti arttırmaktadır. Tanınmış ve güvenilir olabilmek insanların öncelikleridir. Bu yüzden her şeyden önemlisi müşterinin güvenini kazanmak ve müşteri memnuniyetine önem vermek gerekmektedir.

E-ticaret işinde başarılı olmak için birçok ipucu vardır. Bunları sağlayabilen her site sahibi e-ticarette nasıl başarılı olunur sorusunun cevabını bulmuş demektir. Bir alışveriş sitesi sahibi olabilirsiniz ama ne yazık ki verimliliği sağlamakta zorluk çekebilirsiniz siteme nasıl daha çok müşteri çekebilirim şeklinde düşünebilirsiniz bunun için tavsiyelerimiz şunlardır. Her şeyden önce sitenize üye olmadan sitenizin rahat dolaşılabilir şekilde imkan vermesi gerekir.

İnsanlar sitenin içeriğini görmeden fiyatlara erişemeden üye olmak istemeyebilir. Öncelikle siz fırsatları gösterin ki alıcı işte aradığım bu diyerek üyelik kurabilsin sitenizde. Daha sonrasında üye olan kişilerin alışveriş sepetlerinde herhangi bir ürünü sepete almışken ve alacak durumdayken sorun olup alamayabilirler örneğin aniden internet kesilebilir ve kişi unutabilir sepetindeki ürünü ona bunu hatırlatmak için sepete ödemesi yapılmayan ürün her daim müşteriye hatırlatılmalıdır.

Ödemeye giden adımlar daha pratik hale gelmedir. Uzun uzadı kişisel bilgilere yer verilmeden ad, soyadı, adres, telefon ve kredi kartı bilgilerini öğrenmek yeterli olacaktır. Müşterilerin müşteri memnuniyeti kazandırmak ve her şeyden önemlisi güvenini sağlayabilmek bir alışveriş sitesinin en önemli kazançlarından biridir. Güven nasıl sağlanır tabi ki vakitli, dakik ürün teslimatlarıyla, düzgün çekilen kredi kartlarıyla ve sağlam ürün teslimiyle olmalıdır. Müşteri memnun kaldığı sürece alışverişine devam edecektir. Bunun yanı sıra özellikle Google arama ağına reklam verip, anahtar kelimelerle liste başı olabilir en çok tıklanan site olmayı sağlayabilirsiniz. Web siteniz eğlenceli ve görsel düzeni göz yormayan bir site düzeni kurabilirsiniz.

Çünkü ziyaretçilerin keyifle alışveriş edebilmesi çok önemlidir. Müşterilerinizin kampanyalardan, indirimli fiyatlardan haberdar olması için telefonla mesaj ve mail bildirimleri yapmalısınız. Bir diğer satış arttırma ipucu ise kesinlikle sosyal ağlardan yararlanma stratejisidir. Facebook, Twitter ve İnstagram sosyal ağlarından sitenize ait ürünleri tanıta bileceğiniz gibi özel fırsatları duyurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir