Genel

Unmarketing – Pazarlamayı Bırakın Bağ Kurmaya Başlayın

Kitap ( Pazarlama ) : UnMarketing – Pazarlamayı Bırakın Bağ Kurmaya Başlayın
Yazar: Scott Stratten
Dil : Türkçe
Eğlenceli üslubu ve akıcı konuşma tarzıyla konferansların aranılan konuşmacılarından olan Stratten, Business Review USA tarafından USA’nın 10 Marketing Gurusundan biri seçildi. Amazon’da en çok satanlar listesine giren “UnMarketing” kitabında paylaşılan bilgi ve tecrübelerden hem geleneksel pazarlama kanallarını kullananlar hem de dijital pazarlama kanallarını kullananlar verimli olarak faydalanabileceklerdir.

Scott Stratten, kitabında da anlattığı üzere İnsan Kaynakları alanından pazarlamaya geçiş yapmış biri. Bu yüzden pazarlama anlayışının merkezine de olması gerektiği gibi insanları yani müşterileri yerleştiriyor. “UnMarketing” yani “PazarlaMAma” kavramı da buradan geliyor. İnsanlar kendilerine bir ürün veya hizmet pazarlanmasından hoşlanmazlar. İnsanlara yaklaşmanın en etkili yolu onlarla iletişime geçmek, yıkılmaz bağlar oluşturmaktır. Yeni nesil bir pazarlama uzmanı olan Stratten, günümüz teknolojisinin sunduğu dijital kanalları etkili biçimde kullandığı için bu kitabı bir dijital pazarlama kılavuzu olarak kullanmak çok yerinde olacaktır.

Stratten, kitabına başlarken müşterilerin satın alma davranışlarından hareketle oluşturduğu bir satın alma hiyerarşisi sunuyor. Güven, ilişki ve rekabet üçgeninde şekillenen bu hiyerarşi daha kitabın başında sizi çok etkileyecek.

Müşteriler ile firmalar arasındaki güven boşluğunu çarpıcı örneklerle anlatan yazar, kitabın devamında ağırlıklı olarak müşteriler ile doğrudan ilişkilere ve sosyal medya kullanımına ve pratik dijital pazarlama örneklerine odaklanıyor.

Scott Stratten’ın “New South Digital Marketing Conference”da yapmış olduğu konuşmayı mutlaka izlemeniz gerekiyor:

Kitabı okurken işaretlediğim bazı cümlereleri sizlerele paylaşacağım. Bu fikirlerin herbiri üzerine uzun uzun düşünmek, tartışmak ve yazmak gerekir diye düşünüyorum.
Bu mega kumarhane ve tatil köyünü inşa etmek için neredeyse 3 milyar dolar harcanmıştır, ama bende orada kalma isteğini uyandıran şey, yalnızca bir adamdı.

İnsanların eyleme geçmeden önce birşeyi yedi kez görmesi gerekir.

Müşteriler mevcut olsa bile, bu, onların memnun olduğu anlamına gelmez.

Farkında olmanız gereken şey şu ki, bir şey satan biriyle, uzman olan biri arasında önemli bir fark vardır.

Birkaç yıl önce var olmayan sosyal medya alanının uzmanı olduğunu söyleyen bir kişiden uzak durmak gerekir.

Hedef daima ilişki olmalıdır; iş sonuç olarak ortaya çıkacaktır.

Eğer satın alma hiyerarşisinin en dibindekileri hedefliyorsanız, o zaman Google Adwords harika bir araç. Ama ben daha yükseği hedeflemeyi tercih ederim.

Eğer pazarınızdaki insanları dinlemek ve onlarla konuşmak için zamanınız olmadığını söylüyorsanız, müşterileriniz için zamanınız olmadığını söylüyorsunuz demektir.

Twitter’ı sadece blog gönderileri, güncellemeleri ve reklam göndermek için kullanıyorsanız, o bir sosyal medya aracı değildir. RSS beslemesinin 140 karakterli, bir nevi gelişmiş halidir.

Sadece bir fan sayfası yönetiyorsanız ve sonra ona katılanlarla etkileşime girmiyorsanız, Facebook’da sosyal medya değildir. Fazebook 2.0 bir posta iletisidir.

İnsanlar sosyal medyaya giriyorlar, hesap açıyorlar, vasat e-kitapları için birkaç satış yazısı gönderiyorlar ve sonra bana bu sosyal medya saçmalığının işe yaramadığını söyleyerek şikayet ediyorlar.

Bağlantı kurma becerisi olmayan bir bloga sadece makale denir.

Bir şirket sadece, insanlara hak verir ve hatalarını kabul ederse, genelde insanlar anlayışlı ve affedici olurlar.

İlişkiyi kuran ilk tweet değil, bunun sonrasında gelen sohbettir.

Tüketiciler reklamlardan kaçmanın daha iyi yollarını ararken, şirketlerin reklam yayınlamanın daha iyi yollarını bulmak için mücadele ettiklerini görmek beni her zaman şaşkına çevirmiştir.

İnsanlar size bir şikayetle geldiklerinde, öncelikle doğrulama beklerler, telafi değil.

Memnun bir müşteri olmanın bir boyutu, yaşadığınız deneyimden de mutlu olmaktır, sadece sonuçtan değil.

Hakiki olmak uğruna, bir panoda isminizin, yüzünüzün, telefon numaranızın ve şirket logonuzun yanında görmeyi istemediğiniz bir şeyi ifşa etmeyin.

Şirketiniz için, gerçek insanlardan, gerçek müşterilerden ve gerçek memnun müşterilerden gelecek yorumları alın. Sektör ağzını kullanmayan kişi olarak tanının. Rakiplerinizin arasından sıyrılın.

Ne zeman bir müşterinin 3 metre yakınına gelirsem, onun gözlerine bakacağıma, ona selam vereceğime ve “yardımcı olabilir miyim?” diye soracağıma söz veriyorum.

Bugün içeriğin aktarılması için kaç tane yöntem olursa olsun, en önemli şey içeriğin kendisidir.

Güven oluşturmaya başlamanız için veya benim sizden birşeyler öğrenebilmem için en iyi ikinci yol, video aracılığıyla sizin gözlerinizin içine bakabilmemdir.

Bilgi sizden bir kere çıkınca, onu durduramazsınız.

Neyin viral olacağına siz karar veremezsiniz.

Bir zamanlar web sitemin hepsi kendimle ilgiliydi. Onu değiştirerek hepsini sizinle ilgili, pazarımla ilgili ve potansiyel ve mevcut müşterilerimle ilgili bir hale getirdim.

İnsanları düşündürürseniz, sizinle ilgili daha fazla şey bilmek isteyeceklerdir.

Ben gününüzü sekteye uğratan biri değilim, ben bir külfet de değilim; ben potansiyel bir müşteriyim ve ağızdan ağıza sizinle ilgili iyi veya kötü laf yayacak bir makineyim.

Etkinlik bir “giriş” değil, ilişkinin derinleştirilmesidir.

Yazar özellikle Twitter üzerinde çok duruyor ve Twitter kullanımı ile ilgili bolca ipucu ve araç önerilerinde bulunuyor. Stratten’in Twitter tavsiyelerini mutlaka okumalısınız. Yazarı Twitter’da takip etmek için

Stratten’in akıcı bir üslubu var. Konulara çok esprili yaklaşıyor. Örneklerini farklı sektörlerden seçiyor. Hiç sıkılmadan okuyacağınız, bittikten sonra da izlerini taşıyacağınız bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir