Genel

E-Ticarette Satışın Başarısına Etki Eden Faktörler

Alışveriş, ikna etme sanatıdır. Sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerin tam olarak müşteriye dönüşmesine etki eden birçok farklı etken olsa da görsellik sizin ilk görüşte aşkı yakalayacağınız noktadır. Görsellikte ise en kuvvetli ve en belirgin faktör olan renkler, büyük önem taşımakadır.

Renkler ve Pazarlama

Ürünlerinizi sergilediğiniz web sitenizi gezen potansiyel müşterilerin %85’i, bir ürünü satın alırken renk faktörünü diğer bütün faktörlerin üstünde tutma eğilimi göstermektedir. Ayrıca satın aldıkları ürünün rengi o ürünü tercih sebepler bile olmaktadır. Web sitenizde yüksek satış rakamlarına ulaşmak için, doğru renkleri seçmeli ve onları sergilemelisiniz.

Renk ve Marka

Renkler, marka bilinirliğini %80 arttırmakta. Bu da markaya duyulan güvenin artmasına doğrudan bağlantılı.

Renk ve Müşteri

Renkler, tasarımın en kuvvetli öğeleridir. Web sitenizi ya da ürünlerinizi tasarlarken aşağıdaki renklere ve açıklamalarına dikkat ederseniz bu sizin için artı puan olacaktır. Hem de ürünlerinizi satmak için müşterilere rahatsız edici herhangi bir baskı yapmadan.

Sarı : İyimser, genç ve dinamik. Yani hedef kitleniz gençlerden oluşuyorsa sarıyı tercih edebilirsiniz.

Kırmızı : Enerji, kalbi hızlandıran ve aciliyet. Fark edilmesini istediğiniz birşey varsa o kırmızı olmalı.

Mavi : Güven ve sadakatin rengi. Kurumsal bir firmanız varsa ve güven işi yapıyorsanız bu renkten ayrılmayın.

Yeşil : Rahatlatıcıdır ve zenginliği temsil eder. En rahat seçilen renk olduğundan gözleri yormaz. Doğayla veya sağlıkla ilgili bir işiniz varsa yeşil sizin renginiz.

Turuncu : Agresif, satışı ve harekete geçme eylemini tetikler. Kullanıcıları interaksiyona yönlendirir.

Pembe : Romantik ve feminen. Kadın ve genç kızlar için gerekli olan yegane renk. Kadınlara pazarlama yapıyorsanız mutlaka kullanın.

Siyah : Karizmatik ve güçlü. Lüks tüketim ürünleri ya da elit bir pazarınız varsa kullanın. Zenginliği ve elitliği temsil eder.

Mor : Sakinliği temsil eder. Güzellik ve anti-aging ürünlerinde tercih edilebilir.

Diğer Görsel Elemanlar

Renk her ne kadar çok önemli olsa da yazının başında dediğim gibi ziyeretçiyi müşteriye çeviren tek faktör değildir. Ziyaretçilerin müşteriye dönüşmesi için etkili sloganlar, kaliteli ve güven veren tasarım ve alışveriş isteğini uyandıracak görseller vazgeçilmez unsurlardır. Bir e-ticaret sitesi açacaksanız eğer, kendinizi ve markanızı yansıtan renkleri ve tasarımı hayata dökebileceğiniz bir dijital ajans ile çalışmanızı tavsiye ederim. Hazır paketlerden kaçının.

Kaliteli Navigasyon

Birçok online alışveriş meraklısı için anlaşılması zor, kalitesiz ve etkisiz bir navigasyon (site içi gezmeye yarayan menü ve butonları yerleşimi) o siteden ayrılmaları için yeterli bir sebep. Birçok e-ticaret sitesi var. Neden beğenmedikleri bir yerden alışveriş yapsınlar ki? Bir ziyeretçi için browser’daki “x” tuşuna basmak çok ama çok kolay.

Hız

Web siteniz yavaş ise, kullanıcıyı daha ziyretçi bile olmadan kaybettiniz demektir. Bu yüzden iyi bir tasarımcı ile çalışın ki, imajlarınız optimize edilmiş olsun. İyi bir hosting firması ile çalışın ki web siteniz her daim online ve hızlı olsun. Ziyaretçilerin %70’i web sitesinin hızını yavaş buldukları için siteyi terk ediyorlar. Bu %70’i sitenizde tutun ki, sizden alışveriş yapsınlar.

Aslında konumuz renkler olacaktı ancak konu web sitenizden maksimum verimi ve satışı almak olduğunda renkler yetersiz kalıyor. İnternette satış, rekabetin çok fazla olduğu bir alan. Eğer öne çıkmak istiyorsanız farklı olduğunuz kadar insanların bilinç altına da hitap eden bir tasarım ile yola çıkmalısınız. Aksi takdirde sizin için hüsran olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir